Пропускане към основното съдържание

Различни поводи в един ден

21-и март

В първия ден от астрономическата пролет можем да отпразнуваме няколко различни поводи. 

I. През 1966г. ОНН решава да отбелязваме денят срещу расовата дискриминация. Причината е, полицейска стрелба срещу протестиращи жени в Южна Африка.

Снимка:blagoevgrad.utre.bg

Дискриминация има навсякъде около нас. Тук може да видите статията ми относно нея. Бих  искала да оставя следното послание у Вас: „Бъдете толерантни към хората с различна раса. Не знаем каква история имат те и заради това е хубаво да бъдем любезни. По този начин можем да подарим усмивка, която ще зарадва и двете страни.“

·        II. Международен ден на кукления театър 

      Театрите имат важна роля за развитието на културния живот на страната ни. Актьорите ни помагат да излезем от сивото ежедневие, наслаждавайки се на интересните обстановки.

Снимка:moreto.net

III. Ден на хората, болни от синдром на Даун

За съжаление в България за година се раждат средно 100 деца с този синдром. В знак на съпричастност по традиция носим шарени чорапи. Сега осъзнавам, че, носейки тези чорапи хората имат повод за усмивка. Макар поводът да не е положителен, аз харесвам този ден, защото шарените чорапи ми носят добро настроение. Обичам да ги нося, защото хем аз съм усмихната, хем проявявам разбиране към болните от синдрома на Даун.

Снимка:news.bg

IV.  Световен ден на добрия сън

Вчера е било не денят на съня (14-и март), а на ДОБРИЯТсън. Тук по-скоро бих искала да Ви посъветвам да успявате да поспивате поне по 8 часа. Сънят е важен за организма ни и това да бъдем по-продуктивни. По този начин имаме повече енергия, за да свършим повече задачи.

Снимка:radioenergy.bg

·       V. От 1972г. в този ден празнуваме и световния ден на гората. На мен лично гората винаги ми носи положително настроение, спокойствие и вдъхновение. Сякаш цветята, птичките и малките животинки ми дават съвети. Толкова приятно ми става, че все едно ставам нов човек. Надявам се и за Вас да е така!

Снимка:bnr.bg

 VI. По искане на ЮНЕСКО отбелязваме и Световен ден на поезията. Това, което най-много харесвам в поезията са римите. Думи, които имат благозвучие и в същото време създават добро усещане в читателя/ слушателя (в зависимост как се запознавате с дадено произведение).  

Снимка:plevenzapleven.bg

      Мои любими български поети са: Пейо Яворов, Валери Петров и Елисавета Багряна. 

Споделям с Вас свои любими техни произведения:

Пейо Яворов - „Две души

Валери Петров - „Пролет в планината“ (третото стихотворение)

Елисавета Багряна - „Амазонка

Ако искате да се почувствате по-добре прочете тези стихотворения. Всички те ми повлияха положително, вярвам, че и при Вас ще се случи така.




Коментари

Популярни публикации от този блог

„Консервативните и религиозните хора не ни позволяват да открием себе си.“, Чувства и емоции от София Прайд 2021 година

На 12. юни 2021 за 14 пореден път се проведе събитието София Прайд, включващо и шествие по софийските улици. Събитието има за цел да покаже ЛГБТ общността, техните близки и приятели и най-вече това, че всички имат равни права. Допълнителна подкрепа имаше и от чужденци от Великобритания, Тунис и други. Макар да валеше силен дъжд това не спря общността и техните привърженици да се насладят на празника си. Към концерта на събитието се включиха някои български певци като Виктория Георгиева, Михаела Филева, Иво Димчев, Прея, Рут Колева и други. По-късно като част от шествието се включиха Семир Алкади и Алекс Жеков от балет „Акадамус“. Някои участници бяха там за морално подкрепа, но искат техните приятели да се чувстват спокойни, да могат да се оженят и да имат деца законно в България. Събитието се проведе на Паметника на Съветската армия. Тъжен или хубав (оставям преценката на Вас) факт е, че имаше поне 30-40 полицаи, които бях застанали около загражденията, за да пазят гражданите от Прайд...

Приятели

Спомени прекрасни идват в моята глава, обичам с приятелите си да създавам чудеса. Щастие усещам всеки изминал слънчев ден, със страхотна весела компания около мен. Обичам времето си да прекарвам с тях,  защото знам, че ще имам гарантиран смях.  Винаги в сърцето ми ще бъдат те, без значение къде животът ще ни отведе. Независимо къде - училище, парк, планина,  щом са около мен, по красив е света. Подкрепа получавам от прекрасни хора, Когато са до мен, дори със света мога да се боря. Автор: Айлин Хаджийска Снимка: edna.bg

Васил Априлов и Първата гимназия в Габрово

Днес ще се пренесем в периода на Възраждането, където българският стопански и просветен деец Васил Априлов създава Първата гимназия в град Габрово. За създаването на този материал Емануела Якимова, ученичка в 10. клас в 97. СУ „Братя Миладинови“ влезе в неговите обувки и ни разказа за неговите мотиви, планове за бъдеще и взаимоотношения с властта.  РАЗВИТИЕ НА ГИМНАЗИЯТА  През 1835г. в град Габрово Васил Априлов първи въвежда взаимоучителния метод  на образование вместо килийното обучение. Мотивира се от книгата на украинския учен Юрий Венелин „Древние и нынешние болгары“. Благодарение на него и на много други габровци първото светско училище в териториите на все още не съществуващата независимата българска държава функционира и до днес без прекъсване. Според Априлов училището трябва да бъде масово, демократично, общодостъпно, безплатно и без привилегии за учениците.     За изборът на учител има честта Неофит Рилски, който се запознава със системата на...