Пропускане към основното съдържание

Дискриминацията не ти отива

Днес реших да споделя есе, с което участвах в конкурс на тема: „Дискриминацията не ти отива“. Конкурсът беше част от младежкия форум  „VOICE IT, мнение от значение“. Темата е много актулна за времето, в което живеем. Освен това е и една от тези, за които много хора нямат желание да говорят. Според мен това е причината дискриминацията да бъде такъв голям проблем в 21-ви век. Ако говорим повече за тези проблеми можем да избегнем тяхното по-широко разпространение.

Дискриминацията не ти отива

Дискриминация – виждаме постоянно около нас или пък ние самите сме подлагани на такава. Тя в никакъв случай не е нещо положително, а точно обратното. Има хора, които дори слагат край на живота си въз основа на дискриминация или пък влияе зле на тяхната психика.

Какво можем да направим ние за да я намалим?

Живеем във време, в което всеки има правото да бъде себе си, но в същото време е дискриминиран, заради това. Всекидневно, съзнателно или не, категоризираме хората по цвета на кожата им, по външният вид, по пола, а дори и по религията, която изповядват. Аз лично не се бях замислила за това до преди 2 години, когато мирогледът тотално ми се промени.  

Свикнали сме, ходейки по улицата да сканираме хората с поглед и да започваме да ги коментираме, дори и на ум. Не се замисляме, че те са различни от нас, имат различна история и животът им не е като нашия. Още повече не се замисляме, че ние дискриминирайки ги, заради това как изглеждат ги нараняваме. Има хора, които обичат да носят по-цветни дрехи, да боядисват косата си  в различни цветове, но това далеч не означава, че трябва да ги обиждаме или съдим. Те са направили своя избор, което е тяхно право и не бива постъпваме по този начин. Защо вместо да съдим и да виждаме отрицателното не направим искрен комплимент и видим положителното?  Това би означавало много за този човек, бихме дарили усмивка само с думите си. Какво ни спира ли? – според мен собственото ни его.  Дори и да не пожелаем да направим комплимент, просто можем да приемем различието и да си замълчим. В крайна сметка това, че някой е по-различен от нас не го прави различен наистина. За да може всички да живеем заедно в един по-добър свят трябва да го създадем сами. Това би могло да се случи ако приемаме различията не като нещо отрицателно, а като нещо, от което можем да научим много.

Преди две години в училище имахме работилници на тема дискриминация. Преди това я бях срещала много често около себе, но въобще не си бях дала сметка, нито за последствията, нито за причината някой да съди друг човек и въобще има ли такава. В края на 2018-та година в училище имахме тридневни занимания с фондация HESED заедно с Български Младежки Форум, които ни учеха как да се борим с дискриминацията. След като в училище тези Story_S  кампании грабнаха вниманието ми, лятото на 2019г. реших да се включа към тях като помогна да ги развият на още места. Първо бяхме в училище, после в Софийски университет, Казанлък и Пловдив. По време на кампаниите говорехме за различните видове дискриминация и това колко е важно да избягваме нейната употреба. Първо участвайки, а по-късно и ръководейки част от игрите успях да вникна в тяхното значение.

Снимка от кампанията в Пловдив 

Дискриминацията над някого може да има немислими последствия. Вместо да съдим някого можем да бъдем уважителни, защото не знаем как се чувства човекът срещу нас. Понякога е трудно да осъзнаем значението на нашите думи, а понякога и мисли, но трябва да го направим. Точно тогава е необходимо, за да се събудим и да си дадем сметка, че макар за нас да не означават нищо, за някого другиго означават много. Винаги трябва да мислим преди да говорим, каквото и да е!


Коментари

Популярни публикации от този блог

„Консервативните и религиозните хора не ни позволяват да открием себе си.“, Чувства и емоции от София Прайд 2021 година

На 12. юни 2021 за 14 пореден път се проведе събитието София Прайд, включващо и шествие по софийските улици. Събитието има за цел да покаже ЛГБТ общността, техните близки и приятели и най-вече това, че всички имат равни права. Допълнителна подкрепа имаше и от чужденци от Великобритания, Тунис и други. Макар да валеше силен дъжд това не спря общността и техните привърженици да се насладят на празника си. Към концерта на събитието се включиха някои български певци като Виктория Георгиева, Михаела Филева, Иво Димчев, Прея, Рут Колева и други. По-късно като част от шествието се включиха Семир Алкади и Алекс Жеков от балет „Акадамус“. Някои участници бяха там за морално подкрепа, но искат техните приятели да се чувстват спокойни, да могат да се оженят и да имат деца законно в България. Събитието се проведе на Паметника на Съветската армия. Тъжен или хубав (оставям преценката на Вас) факт е, че имаше поне 30-40 полицаи, които бях застанали около загражденията, за да пазят гражданите от Прайд...

Приятели

Спомени прекрасни идват в моята глава, обичам с приятелите си да създавам чудеса. Щастие усещам всеки изминал слънчев ден, със страхотна весела компания около мен. Обичам времето си да прекарвам с тях,  защото знам, че ще имам гарантиран смях.  Винаги в сърцето ми ще бъдат те, без значение къде животът ще ни отведе. Независимо къде - училище, парк, планина,  щом са около мен, по красив е света. Подкрепа получавам от прекрасни хора, Когато са до мен, дори със света мога да се боря. Автор: Айлин Хаджийска Снимка: edna.bg

Васил Априлов и Първата гимназия в Габрово

Днес ще се пренесем в периода на Възраждането, където българският стопански и просветен деец Васил Априлов създава Първата гимназия в град Габрово. За създаването на този материал Емануела Якимова, ученичка в 10. клас в 97. СУ „Братя Миладинови“ влезе в неговите обувки и ни разказа за неговите мотиви, планове за бъдеще и взаимоотношения с властта.  РАЗВИТИЕ НА ГИМНАЗИЯТА  През 1835г. в град Габрово Васил Априлов първи въвежда взаимоучителния метод  на образование вместо килийното обучение. Мотивира се от книгата на украинския учен Юрий Венелин „Древние и нынешние болгары“. Благодарение на него и на много други габровци първото светско училище в териториите на все още не съществуващата независимата българска държава функционира и до днес без прекъсване. Според Априлов училището трябва да бъде масово, демократично, общодостъпно, безплатно и без привилегии за учениците.     За изборът на учител има честта Неофит Рилски, който се запознава със системата на...