Пропускане към основното съдържание

Любовта - океан от емоции

След темата за дискриминацията, днес реших да публикувам съчинение, с което участвах в конкурс „Най-добро послание за любовта“ по проекта: „Предпочитам да обичам“ през 2019-та година. Когато го писах наистина се задолбочих и дадох най-доброто от себе си, за да напиша най-доброто послание за любовта. 
Искам да отбележа, че след участието си в конкурса, то претърпя няколко промени и получи ново заглавие. Надявам се да Ви хареса! :) 

Снимка:Actualno.com


Любовта - океан от емоции

Любовта е много красиво чувство! Същевременно е и остър нож с две остриета. Когато обичаш даваш малко от себе си, но в същото време получаваш това, което сме дали. Не винаги обаче любовта, която даваш се връща при теб. Понякога любовта е несподелена и всъщност затова е съзидателна. Това, че рискуваш всичко, а отсреща не ти се връща нищо те съсипва.  Когато обичаш ти не мислиш днешния ден за монотонен, а за невероятен. Очакваш да видиш твоя любим и да бъдеш щастлив, да се усмихнеш широко и да бъдеш на седмото небе от щастие. В литературата, нека бъдем честни, има художествена измислица и то не малко. Де факто пише много неща за любовта, някои са истина, други не. Поетите описват приказна любов такава, каквато е невъзможна в днешния свят. Те я описват като  вълшебна, за да може всеки да помисли за половинката си, да направи добър жест и, каквото и да е мило, за да може да бъде светът по- обичащ, сплотен и любящ…

Когато си влюбен в даден човек, предприемаш какви ли не рискове за него, идеализираш го във всеки аспект, за теб той е най-важното за теб, но идва момент, в който се чудиш дали той гледа на теб по същия начин... Дали той е готов да приеме всичко това и също така да даде всичко за теб?! Любовта те учи да бъдеш щастлив, дори и да те боли. По този начин се научаваш да преминаваш през препятствията в живота си с усмивка. По-хубаво е да обичаш, защото, когато обичаш ти си някъде в облаците, имаш пеперуди в стомаха и усещаш онова неописуемо чувство. Гледаш на света с други очи и всичко ти се струва розово, даваш на света от своя позитивизъм.

Блага Димитрова пък ни описва какъв всъщност е краят на любовта (в някои случаи): 

,,Бяхме най-близки

Не, ний не можем да бъдем добри познати.

Няма среда в любовта.

Бяхме най-близки... Затуй отсега нататък

Ще сме най-чужди в света.’’

От тръпката тръгва приятелството, от приятелството- любовта и най-неканения гост, който се настанява (понякога) е лошотата, която те кара да изневериш. Понякога раздялата е хубаво нещо, стига двамата души да имат нужда от нея. Понякога тя може да е тежка, но някак с времето успява да мине.  Има случаи, в които изневярата е повод за раздяла. В тези случаи раздялата е най-доброто действие, което хората могат да предприемат. Вместо да се лъжат и да се задържат един друг е по-добре да се освободят и да потърсят своите други половинки.

Мой любим цитат от Шекспир е: ,,Любовта е като розата, красива, но бодлива.’’ Всъщност любовта е бодлива, не заради бодлите, които има, а заради нашите постъпки, които ги правят по-остри. Докато обичаме или ни обичат търсим опора в миг на мъка. Мъката ни кара да тъгуваме и да гледаме негативно на света около нас. За да станем по-жизнерадостни ни е необходима малко любов, която да стопли душите ни.  Ако се замислим, кое е по-добре: да обичаш или да бъдеш  обичан?!  А пък дали всъщност не е еднакво трудно?!… Всеки един от нас може да обича, но не всеки може да поеме и да разбере отговорността да бъде обичан. Да обичаш означава да дадеш сърцето си на друг, а да си обичан, да приютиш чуждото в своето. Така от две сърца се създава едно, което е по-силно. Магията на любовта е да намериш човек, който може да види тъгата зад усмивката, човек, който знае, че ти си неговият лъч светлина в мрака и неговата упора в трудни моменти.

Снимка:10-те най

Посланието, което искам да оставя у Вас е следното: „Обичайте се!“. Понякога да обичаме е достатъчно, за да покажем, че някого, че не е сам. 💟


Коментари

Популярни публикации от този блог

„Консервативните и религиозните хора не ни позволяват да открием себе си.“, Чувства и емоции от София Прайд 2021 година

На 12. юни 2021 за 14 пореден път се проведе събитието София Прайд, включващо и шествие по софийските улици. Събитието има за цел да покаже ЛГБТ общността, техните близки и приятели и най-вече това, че всички имат равни права. Допълнителна подкрепа имаше и от чужденци от Великобритания, Тунис и други. Макар да валеше силен дъжд това не спря общността и техните привърженици да се насладят на празника си. Към концерта на събитието се включиха някои български певци като Виктория Георгиева, Михаела Филева, Иво Димчев, Прея, Рут Колева и други. По-късно като част от шествието се включиха Семир Алкади и Алекс Жеков от балет „Акадамус“. Някои участници бяха там за морално подкрепа, но искат техните приятели да се чувстват спокойни, да могат да се оженят и да имат деца законно в България. Събитието се проведе на Паметника на Съветската армия. Тъжен или хубав (оставям преценката на Вас) факт е, че имаше поне 30-40 полицаи, които бях застанали около загражденията, за да пазят гражданите от Прайд...

Приятели

Спомени прекрасни идват в моята глава, обичам с приятелите си да създавам чудеса. Щастие усещам всеки изминал слънчев ден, със страхотна весела компания около мен. Обичам времето си да прекарвам с тях,  защото знам, че ще имам гарантиран смях.  Винаги в сърцето ми ще бъдат те, без значение къде животът ще ни отведе. Независимо къде - училище, парк, планина,  щом са около мен, по красив е света. Подкрепа получавам от прекрасни хора, Когато са до мен, дори със света мога да се боря. Автор: Айлин Хаджийска Снимка: edna.bg

Васил Априлов и Първата гимназия в Габрово

Днес ще се пренесем в периода на Възраждането, където българският стопански и просветен деец Васил Априлов създава Първата гимназия в град Габрово. За създаването на този материал Емануела Якимова, ученичка в 10. клас в 97. СУ „Братя Миладинови“ влезе в неговите обувки и ни разказа за неговите мотиви, планове за бъдеще и взаимоотношения с властта.  РАЗВИТИЕ НА ГИМНАЗИЯТА  През 1835г. в град Габрово Васил Априлов първи въвежда взаимоучителния метод  на образование вместо килийното обучение. Мотивира се от книгата на украинския учен Юрий Венелин „Древние и нынешние болгары“. Благодарение на него и на много други габровци първото светско училище в териториите на все още не съществуващата независимата българска държава функционира и до днес без прекъсване. Според Априлов училището трябва да бъде масово, демократично, общодостъпно, безплатно и без привилегии за учениците.     За изборът на учител има честта Неофит Рилски, който се запознава със системата на...