Пропускане към основното съдържание

Васил Априлов и Първата гимназия в Габрово

Днес ще се пренесем в периода на Възраждането, където българският стопански и просветен деец Васил Априлов създава Първата гимназия в град Габрово. За създаването на този материал Емануела Якимова, ученичка в 10. клас в 97. СУ „Братя Миладинови“ влезе в неговите обувки и ни разказа за неговите мотиви, планове за бъдеще и взаимоотношения с властта. 

РАЗВИТИЕ НА ГИМНАЗИЯТА 

През 1835г. в град Габрово Васил Априлов първи въвежда взаимоучителния метод  на образование вместо килийното обучение. Мотивира се от книгата на украинския учен Юрий Венелин „Древние и нынешние болгары“. Благодарение на него и на много други габровци първото светско училище в териториите на все още не съществуващата независимата българска държава функционира и до днес без прекъсване. Според Априлов училището трябва да бъде масово, демократично, общодостъпно, безплатно и без привилегии за учениците.    

За изборът на учител има честта Неофит Рилски, който се запознава със системата на взаимното обучение в Букурещ и изготвя взаимоучителни таблици на български език. За нуждите на учениците в него се създават първите учебници, помагала и пособия, които по-късно взимат прозвището еталон. Със съдействието на граф Михаил Горонцов успява да спечели стипендии за образование в руски учебни заведения . Част от стипендиантите са добре познатите ни български творци Добри Чинтулов, Найден Геров, Иван Богоров и Ботьо Петков. 

Картина, която съдържа дърво, открито, сграда, стара

Описанието е генерирано автоматично

Снимка: Априловска гимназия в Габрово. Пощенска картичка; Онлайн музей Габрово

ВАСИЛ АПРИЛОВ - МОТИВИ, ПЛАНОВЕ ЗА БЪДЕЩЕ, ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ВЛАСТТА

Чрез създаването на Габровската гимназия заедно с неговите съмишленици Никола Палаузов и Васил Рашеев искат място за децата, където да развиват ума, уменията си и да научават нови неща. Васил Априлов сподели, че за него образованието е важно, защото чрез него децата могат да научат повече за своята история, език и култура. „Хуманитарните науки, театърът и учебните предмети развиват зряло мислене и добър модел на поведение.“, допълни той. 

Вместо да закупят нови книги всички дейци даряват свои и основоположника на гимназията сподели две причини за това. „Първо, защото по този начин пестим средства, които бихме да вложим в развитието на сградата. Второ, защото в новите издания е възможно да се натъкнем на променена фактология.“

Васил Априлов и българското светско образование - История и Вяра

Снимка: БНР

Относно взаимоотношенията с властта сподели: „Властта ме възприема добре, защото добрите резултати на учениците са видни. В крайна сметка не правя нищо лошо, напротив. Помагам на малчуганите да учат по-пълноценно и да изграждат себе си като добри граждани.“ В своите книжа Априлов отбелязва, че: „всичките жители, а особено кметовете или чорбаджиите изявиха готовност да земят участие в нашата работа.“ Той оставя цялото си наследство на гимназията, защото  за него тя е целият му живот. „В това училище съм вложил много усилия, труд и време. По този начин ще мога да помогна и на учениците да се развиват.“, добави той.

За бъдещето на образованието Априлов иска да се създадат повече учебни предмети, състезания между училищата и качествено образование, което да помогне на държавата да върви напред. 


Дейността на Васил Априлов ни показва, че когато има добра идея, силна мотивация и подкрепа резултати са на лице. Днес гимназията е сред най-елитните учебни заведения в България, в нея е поместен и Националния музей на образованието, а през 1979 г. е обявена за паметник на културата.  

Коментари

Популярни публикации от този блог

„Консервативните и религиозните хора не ни позволяват да открием себе си.“, Чувства и емоции от София Прайд 2021 година

На 12. юни 2021 за 14 пореден път се проведе събитието София Прайд, включващо и шествие по софийските улици. Събитието има за цел да покаже ЛГБТ общността, техните близки и приятели и най-вече това, че всички имат равни права. Допълнителна подкрепа имаше и от чужденци от Великобритания, Тунис и други. Макар да валеше силен дъжд това не спря общността и техните привърженици да се насладят на празника си. Към концерта на събитието се включиха някои български певци като Виктория Георгиева, Михаела Филева, Иво Димчев, Прея, Рут Колева и други. По-късно като част от шествието се включиха Семир Алкади и Алекс Жеков от балет „Акадамус“. Някои участници бяха там за морално подкрепа, но искат техните приятели да се чувстват спокойни, да могат да се оженят и да имат деца законно в България. Събитието се проведе на Паметника на Съветската армия. Тъжен или хубав (оставям преценката на Вас) факт е, че имаше поне 30-40 полицаи, които бях застанали около загражденията, за да пазят гражданите от Прайд...

Приятели

Спомени прекрасни идват в моята глава, обичам с приятелите си да създавам чудеса. Щастие усещам всеки изминал слънчев ден, със страхотна весела компания около мен. Обичам времето си да прекарвам с тях,  защото знам, че ще имам гарантиран смях.  Винаги в сърцето ми ще бъдат те, без значение къде животът ще ни отведе. Независимо къде - училище, парк, планина,  щом са около мен, по красив е света. Подкрепа получавам от прекрасни хора, Когато са до мен, дори със света мога да се боря. Автор: Айлин Хаджийска Снимка: edna.bg