Пропускане към основното съдържание

Васил Априлов и Първата гимназия в Габрово

Днес ще се пренесем в периода на Възраждането, където българският стопански и просветен деец Васил Априлов създава Първата гимназия в град Габрово. За създаването на този материал Емануела Якимова, ученичка в 10. клас в 97. СУ „Братя Миладинови“ влезе в неговите обувки и ни разказа за неговите мотиви, планове за бъдеще и взаимоотношения с властта. 

РАЗВИТИЕ НА ГИМНАЗИЯТА 

През 1835г. в град Габрово Васил Априлов първи въвежда взаимоучителния метод  на образование вместо килийното обучение. Мотивира се от книгата на украинския учен Юрий Венелин „Древние и нынешние болгары“. Благодарение на него и на много други габровци първото светско училище в териториите на все още не съществуващата независимата българска държава функционира и до днес без прекъсване. Според Априлов училището трябва да бъде масово, демократично, общодостъпно, безплатно и без привилегии за учениците.    

За изборът на учител има честта Неофит Рилски, който се запознава със системата на взаимното обучение в Букурещ и изготвя взаимоучителни таблици на български език. За нуждите на учениците в него се създават първите учебници, помагала и пособия, които по-късно взимат прозвището еталон. Със съдействието на граф Михаил Горонцов успява да спечели стипендии за образование в руски учебни заведения . Част от стипендиантите са добре познатите ни български творци Добри Чинтулов, Найден Геров, Иван Богоров и Ботьо Петков. 

Картина, която съдържа дърво, открито, сграда, стара

Описанието е генерирано автоматично

Снимка: Априловска гимназия в Габрово. Пощенска картичка; Онлайн музей Габрово

ВАСИЛ АПРИЛОВ - МОТИВИ, ПЛАНОВЕ ЗА БЪДЕЩЕ, ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ВЛАСТТА

Чрез създаването на Габровската гимназия заедно с неговите съмишленици Никола Палаузов и Васил Рашеев искат място за децата, където да развиват ума, уменията си и да научават нови неща. Васил Априлов сподели, че за него образованието е важно, защото чрез него децата могат да научат повече за своята история, език и култура. „Хуманитарните науки, театърът и учебните предмети развиват зряло мислене и добър модел на поведение.“, допълни той. 

Вместо да закупят нови книги всички дейци даряват свои и основоположника на гимназията сподели две причини за това. „Първо, защото по този начин пестим средства, които бихме да вложим в развитието на сградата. Второ, защото в новите издания е възможно да се натъкнем на променена фактология.“

Васил Априлов и българското светско образование - История и Вяра

Снимка: БНР

Относно взаимоотношенията с властта сподели: „Властта ме възприема добре, защото добрите резултати на учениците са видни. В крайна сметка не правя нищо лошо, напротив. Помагам на малчуганите да учат по-пълноценно и да изграждат себе си като добри граждани.“ В своите книжа Априлов отбелязва, че: „всичките жители, а особено кметовете или чорбаджиите изявиха готовност да земят участие в нашата работа.“ Той оставя цялото си наследство на гимназията, защото  за него тя е целият му живот. „В това училище съм вложил много усилия, труд и време. По този начин ще мога да помогна и на учениците да се развиват.“, добави той.

За бъдещето на образованието Априлов иска да се създадат повече учебни предмети, състезания между училищата и качествено образование, което да помогне на държавата да върви напред. 


Дейността на Васил Априлов ни показва, че когато има добра идея, силна мотивация и подкрепа резултати са на лице. Днес гимназията е сред най-елитните учебни заведения в България, в нея е поместен и Националния музей на образованието, а през 1979 г. е обявена за паметник на културата.  

Коментари

Популярни публикации от този блог

Възкръсващ феникс от жарта

Рано сутрин птичките и въздухът посрещат ме от сън. Заставам на прозореца, леко сънена, но готова за приключения. Рутината място не отстъпва и всичко останало си минава по реда. След това малко по-будна, отивам на закуска. Хапвам си вкусотийки и съм още по-заредена. Дойде моментът да тръгнем към поредното приятно пътешествие. С баба Райна и баба Росица се запознахме в село Горно Драглище. Заедно с тях на различни игри поиграхме. Върнахме се назад във времето, където децата са играли задружно до късно вечер без страх... Където телефоните не са били незаменими. Качихме се на кокили, търкаляхме карачки и играхме на „п рескочи кобила “ . Дойде и най-забавната за мен част... времето, прекарано с баба Яна и баба Росица. Точихме баница и облякохме народни носии. Когато сложих дрехите върху себе си, настръхнах. Изтръпнах от гордост, виждайки красотата на традиционните български дрехи. Разбира се, нямаше как да си тръгнем без да завъртим едно хорце. Почувствах го като „ черешката на тортата “

„Консервативните и религиозните хора не ни позволяват да открием себе си.“, Чувства и емоции от София Прайд 2021 година

На 12. юни 2021 за 14 пореден път се проведе събитието София Прайд, включващо и шествие по софийските улици. Събитието има за цел да покаже ЛГБТ общността, техните близки и приятели и най-вече това, че всички имат равни права. Допълнителна подкрепа имаше и от чужденци от Великобритания, Тунис и други. Макар да валеше силен дъжд това не спря общността и техните привърженици да се насладят на празника си. Към концерта на събитието се включиха някои български певци като Виктория Георгиева, Михаела Филева, Иво Димчев, Прея, Рут Колева и други. По-късно като част от шествието се включиха Семир Алкади и Алекс Жеков от балет „Акадамус“. Някои участници бяха там за морално подкрепа, но искат техните приятели да се чувстват спокойни, да могат да се оженят и да имат деца законно в България. Събитието се проведе на Паметника на Съветската армия. Тъжен или хубав (оставям преценката на Вас) факт е, че имаше поне 30-40 полицаи, които бях застанали около загражденията, за да пазят гражданите от Прайд

Началото на новия ден

Рано сутрин без аларма, тишината  ме събужда и веднага прозореца отварям. Чист въздух да подишам имам нужда, в себе си позитивизъм да добавям. Птичките бодро пеят своята песен, а слънцето започва да се издига нависоко. За закуска минавам по пътя тесен, с надежда гледам към небе широко. Сладко или солено, всеки се чуди, от всички вкусотии коя да си вземе. Храната в нас усмивките буди и така неусетно минава нашето време.