Пропускане към основното съдържание

Книга за различните хора

Едно междучасие слязох до училищната библиотека. Търсех си нещо вълнуващо за четене. Разгледах много книги и една от тях силно ме впечатли. Синият цвят на корицата, изображението на нея и резюмето отзад още повече... Когато започнах да я чета тя ме въвлече. Бих казала, че е едната от книгите, които прочетох за най-кратък период от време. Четох българския вариант като съвсем скоро ще намеря и английския.

Снимка:Аз чета

Бенджамин Алире Саенц (от англ.- Benjamin Alire Sáenz) е роден на 16 август 1954 година. Той е американски поет, романист и писател на детски приказки. През 2012 година издава книгата си „Данте и Аристотел откриват тайните на Вселената“. Книгата разказва за ЛГБТ (лесбийки, гей, бисексуални и транссексуални) обществото, което все още бива дискриминирано, неслучайно авторът казва в началото: „На всички момчета, които трябваше да се научат да играят по различни правила.“ Разказът е представен по завладяващ и интересен начин. Заслужава си да прочетете книгата, защото определено може да промени мирогледа Ви. За мен беше интригуващо, защото по текста на задната корица не се досетих накъде ще се развият действията в нея.

Действията в книгата се развиват през едно горещо лято, което променя живота на двама тийнейджъри. Авторът пише книгата от името на единият главен герой - Аристотел Мендоса (Ари). Той разказва за вълнуващото лято, изпълнено с много приключения, хубави и лоши моменти. През цялото време той е в компанията на новия си приятел - Данте Кинтана. Историите са още по-вълнуващи, защото включват и семействата на двете момчета. Семейството на Ари е по-строго и затворено. Той има брат, който е в затвора, но въпреки това не знае нищо за него, неговите сестри живеят другаде. Те избягват тази тема, защото освен брат му, те крият и тежки изживявания на баща му от войната във Виетнам. Горкият Ари открива утеха единствено у новия си приятел, той е стеснителен и затворен в себе си. Семейството на Данте е пълна противоположност. Младият Кинтана обича да чете поезия и да рисува. Единственият човек, който познава Аристотел повече от семейството му.

Двамата приятели се запознават в плувния басейн, където обичат да плуват. Данте научава Ари да плува и с времето се сближават все повече и повече. Двамата дори и не осъзнават как връзката помежду им прераства в нещо повече. През цялото време на тяхното запознанство изживяват какво ли не. Имат моменти на радост, тъга, гняв, утеха и т.н. Ари спасява живота на Данте като се хвърля пред кола, която е на път да го блъсне. От този момент той започна да си мисли, че нещо е различно, търси причината за своята постъпка. Данте става слабото място за Ари. Семейството на Данте се налага да замине в друга държава, заради работата на баща му.  Те прекарват там около година, междувременно двете момчета си пишат писма и продължават да си разказват интересните случки, които им се случват.

Както казах и в началото не очаквах такъв край на книгата. За първи път се докоснах до такава литература, но със сигурност няма да е последният. През цялото време очаквах с нетърпение какво ще се случи сега на момчетата, какво още им предстои да преживеят, какъв ще е краят… Творбата на господин Саенц ме накара да се замисля как хората, които са по-различни се страхуват да бъдат себе си. Страхуват се да изразяват себе си, нямат желание да разгърнат потенциала си. Нашето общество сякаш не е отворено за тях и не им даваме шанс да изживеят собствения си живот така, както им харесва. ЛГБТ общността има право да живее щастливо и пълноценно не по-различно от нас. Те също са хора, имат права като нас, имат същите нужди като нас. Много ми се иска да успеем да бъдем по-разбиращи и приемливи към тях.

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

„Консервативните и религиозните хора не ни позволяват да открием себе си.“, Чувства и емоции от София Прайд 2021 година

На 12. юни 2021 за 14 пореден път се проведе събитието София Прайд, включващо и шествие по софийските улици. Събитието има за цел да покаже ЛГБТ общността, техните близки и приятели и най-вече това, че всички имат равни права. Допълнителна подкрепа имаше и от чужденци от Великобритания, Тунис и други. Макар да валеше силен дъжд това не спря общността и техните привърженици да се насладят на празника си. Към концерта на събитието се включиха някои български певци като Виктория Георгиева, Михаела Филева, Иво Димчев, Прея, Рут Колева и други. По-късно като част от шествието се включиха Семир Алкади и Алекс Жеков от балет „Акадамус“. Някои участници бяха там за морално подкрепа, но искат техните приятели да се чувстват спокойни, да могат да се оженят и да имат деца законно в България. Събитието се проведе на Паметника на Съветската армия. Тъжен или хубав (оставям преценката на Вас) факт е, че имаше поне 30-40 полицаи, които бях застанали около загражденията, за да пазят гражданите от Прайд...

Приятели

Спомени прекрасни идват в моята глава, обичам с приятелите си да създавам чудеса. Щастие усещам всеки изминал слънчев ден, със страхотна весела компания около мен. Обичам времето си да прекарвам с тях,  защото знам, че ще имам гарантиран смях.  Винаги в сърцето ми ще бъдат те, без значение къде животът ще ни отведе. Независимо къде - училище, парк, планина,  щом са около мен, по красив е света. Подкрепа получавам от прекрасни хора, Когато са до мен, дори със света мога да се боря. Автор: Айлин Хаджийска Снимка: edna.bg

Васил Априлов и Първата гимназия в Габрово

Днес ще се пренесем в периода на Възраждането, където българският стопански и просветен деец Васил Априлов създава Първата гимназия в град Габрово. За създаването на този материал Емануела Якимова, ученичка в 10. клас в 97. СУ „Братя Миладинови“ влезе в неговите обувки и ни разказа за неговите мотиви, планове за бъдеще и взаимоотношения с властта.  РАЗВИТИЕ НА ГИМНАЗИЯТА  През 1835г. в град Габрово Васил Априлов първи въвежда взаимоучителния метод  на образование вместо килийното обучение. Мотивира се от книгата на украинския учен Юрий Венелин „Древние и нынешние болгары“. Благодарение на него и на много други габровци първото светско училище в териториите на все още не съществуващата независимата българска държава функционира и до днес без прекъсване. Според Априлов училището трябва да бъде масово, демократично, общодостъпно, безплатно и без привилегии за учениците.     За изборът на учител има честта Неофит Рилски, който се запознава със системата на...