Пропускане към основното съдържание

Новите - стари кътчета на София

Наскоро си направих разходка из красивата ни столица – София и реших да Ви разкажа своите впечатления. Няма да разкажа за някое скрито кътче, а за центъра на София – площад Батенберг и как можем да се пренесем в различни исторически епохи само с едно завъртане на 360 градуса. Цялото описание на мястото ще бъде написано, ако се движим от площад „Независимост“ в посока Софийски университет „Свети Климент Охридски“.

Независимо ходейки или излизайки от метрото, от дясната ни страна първо ще се натъкнем на сградите от триъгълника на властта, построени в стил – „Сталински барок“.  Той е създаден по избора, предпочитанията и желанията на Бащата на народите -  Йосиф Сталин.

Снимка:atlantic-council.bg

Сега продължаваме напред до новото Народно събрание и завиваме надясно по площад „Атанас Буров“. Продължаваме да ходим и стигаме до сградата на Българска Народна Банка (БНБ) отдясно, която е построена през 30-те години под силно влияние на германската архитектура, която е част от Националсоциалистическата.

Снимка:nova.bg

След това като стигнем до пешеходната пътека, за да продължим да вървим напред можем  да се обърнем наляво. В далечината ще видим една жълта сграда – това е Княжеския дворец или още наричан „Царския дворец“. Той е паметник на културата от 1978 г. и в двореца понастоящем се помещават 2 национални музея: Националната художествена галерия  и Националният етнографски музей. Преди периода на Освобождението, Двореца е служел за конак, а по време на Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) сградата е използвана като болница. В резултат на Берлинския конгрес, София е обявена за столица на Княжество България и така бившият конак вече е княжеска резиденция на княз Батенберг.

Снимка:pik.bg

Сега се обръщаме надясно, където можем да видим така любимият за много столичани Народен театър „Иван Вазов“. Той е с красива фасада в неокласически стил. По заповед на княз Фердинанд I се отделя място на територията на бившия театър „Основа“. Така през 1904г. започва строежът на днешния Национален културен институт по проект на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер. На 3 януари 1907г. отваря врати за първи път. Обаче освен виенска нотка в архитектурата му съществува и немска. След повече от 10 години след първото му отваряне, претърпява пожар и е реконструиран през периода 1924 – 1928 г. по проект на немския архитект Мартин Дюлфер заедно с българския строителен инженер - Кирил Чапаров, завършил в Мюнхен.

Снимка:stoyanh.com

Ето малко информация за името на Театъра, взета от Уикипедия:

„От 1906 г. до 1951 г. трупата носи името Народен театър, а от 1951 г. до 1962 г. – Народен театър „Кръстьо Сарафов“. От 1962 г. и до днес официалното название е Народен театър „Иван Вазов“.

Всяка сграда има своята история и това я прави красива по свой собствен начин. Ако се намирате на площад Батенберг и бавно се обърнете кръгом ще видите, че само от едно място сте били в няколко исторически епохи. От Руско-Турско освободителната война до сталинизма и нацизма.  Стоейки си спокойно на дивана вкъщи или на стола до бюрото, успяхме да се разходим из центъра на столицата. 

Ако сте читател от провинцията, сигурно нямате търпение да видите тези величествени сгради на живо. Ако пък живеете в София и имате път наблизо или се чудите къде да се разходите, мисля че това е правилното място. На мен лично ми повлия доста положително, когато се разходих. 

Коментари

Популярни публикации от този блог

„Консервативните и религиозните хора не ни позволяват да открием себе си.“, Чувства и емоции от София Прайд 2021 година

На 12. юни 2021 за 14 пореден път се проведе събитието София Прайд, включващо и шествие по софийските улици. Събитието има за цел да покаже ЛГБТ общността, техните близки и приятели и най-вече това, че всички имат равни права. Допълнителна подкрепа имаше и от чужденци от Великобритания, Тунис и други. Макар да валеше силен дъжд това не спря общността и техните привърженици да се насладят на празника си. Към концерта на събитието се включиха някои български певци като Виктория Георгиева, Михаела Филева, Иво Димчев, Прея, Рут Колева и други. По-късно като част от шествието се включиха Семир Алкади и Алекс Жеков от балет „Акадамус“. Някои участници бяха там за морално подкрепа, но искат техните приятели да се чувстват спокойни, да могат да се оженят и да имат деца законно в България. Събитието се проведе на Паметника на Съветската армия. Тъжен или хубав (оставям преценката на Вас) факт е, че имаше поне 30-40 полицаи, които бях застанали около загражденията, за да пазят гражданите от Прайд...

Приятели

Спомени прекрасни идват в моята глава, обичам с приятелите си да създавам чудеса. Щастие усещам всеки изминал слънчев ден, със страхотна весела компания около мен. Обичам времето си да прекарвам с тях,  защото знам, че ще имам гарантиран смях.  Винаги в сърцето ми ще бъдат те, без значение къде животът ще ни отведе. Независимо къде - училище, парк, планина,  щом са около мен, по красив е света. Подкрепа получавам от прекрасни хора, Когато са до мен, дори със света мога да се боря. Автор: Айлин Хаджийска Снимка: edna.bg

Васил Априлов и Първата гимназия в Габрово

Днес ще се пренесем в периода на Възраждането, където българският стопански и просветен деец Васил Априлов създава Първата гимназия в град Габрово. За създаването на този материал Емануела Якимова, ученичка в 10. клас в 97. СУ „Братя Миладинови“ влезе в неговите обувки и ни разказа за неговите мотиви, планове за бъдеще и взаимоотношения с властта.  РАЗВИТИЕ НА ГИМНАЗИЯТА  През 1835г. в град Габрово Васил Априлов първи въвежда взаимоучителния метод  на образование вместо килийното обучение. Мотивира се от книгата на украинския учен Юрий Венелин „Древние и нынешние болгары“. Благодарение на него и на много други габровци първото светско училище в териториите на все още не съществуващата независимата българска държава функционира и до днес без прекъсване. Според Априлов училището трябва да бъде масово, демократично, общодостъпно, безплатно и без привилегии за учениците.     За изборът на учител има честта Неофит Рилски, който се запознава със системата на...