Пропускане към основното съдържание

Да притежаваш силата да не се отказваш

Наскоро имах задача по български език и литература да напиша есе въз основа на цитата на немския философ Фридрих Ницше: „Това, което не ме убива ме прави по-силен.“. Това беше една от най-интересните теми, по които съм писала и за мен бе удоволствие. Темата е и повод да си припомним в най-магическото време от годината, че трябва да вярваме в мечтите си и да не се отказваме от тях.


Снимка: Сиана имоти Русе

„Това, което не ме убива ме прави по-силен“

Всеки човек има трудни моменти в живота си. Никой не знае колко време ще продължат, но не бива да си мислим, че ще е вечно. Трудностите ни даряват с по-силни воля и дух.

През ежедневието си срещаме различни хора по улицата, в училище, на работа и навсякъде около нас. Понякога започваме да съдим някого без да знаем за неговата история и предизвикателствата през, които е преминал. Щом го виждаме той е жив, нали? Макар и преодолял какво ли не (само той си знае) все още е жив. Продължил е да се бори, борил се е и е успял. Намерил е смелостта да продължи напред. За в бъдеще най-вероятно ако отново се появи трудност пред него той ще успее да я преодолее.

Понякога трудностите могат да бъдат много тежки като човек, който иска нещо, но всячески не му се получава… В такъв случай той естествено ще се откаже. Защо трябва да се отказва, когато не знае колко близо е до осъществяването на мечтите си? Всички знаем израза: „Никога не казвай никога!“. Аз обаче смятам, че точно тук е правилното място да го кажем. Според мен човек никога, ама наистина никога не трябва да се отказва от мечтите си. Щом е жив и може да се бори, нищо друго освен собствения му страх не го спира. Минавайки по пътя, от който е тръгнал и стигайки до мястото, на което се намира в момента той е научил много. Ако точно в този момент реши да се откаже всичко ще отиде, както се казва „на вятъра“.

Ще Ви споделя своя личен опит от последните две години. Когато бях 9-и клас кандидатствах по една чуждестранна програма, но уви не ме одобриха. По време на периода на кандидатстване аз научих много полезни неща, които ще са ми нужни за цял живот. Тази година опитах отново, но за съжаление и тази година не успях да стигна по-напред. Въпреки двата отказа не възнамерявам да се отказвам, защото натрупах ценен опит. Радвам се, че опитах, защото  упражнявах своя английски език, подготвянето на документи и комуникативните ми умения с нови хора. В крайна сметка аз съм здрава и смятам да се боря, докато не получа това, което искам.

Хубаво е, когато човек е изправен пред предизвикателства в живота си, защото не знае колко печели от тях. В моментите, когато ми е трудно знам, че има причина и си струва борбата, а  понякога и безсънните нощи. Най-важното е да бъдем здрави, защото ако не сме здрави не бихме могли да се борим. Каква е причината да се отказваме ако все още не сме получили това, което желаем? Щом в нас има силно желание и силен дух всичко ще се оправи по своя собствен начин, който е най-добър за нас самите.


Бих Ви посъветвала да не се отказвате от това, което желаете. Винаги има смисъл да се борите, който ако не сте го видели сега, ще го направите, когато най-малко очаквате. Надявам се текстът ми да Ви е мотивирал да не се отказвате от мечтите си! Бих се радвала да споделите в коментарите Вашето мнение и всичко, което бихте искали да споделите.

Снимка:Kartichki.bg

 Пожелавам Ви весели празници и вярвайте, че чудесата могат да се случат!

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

„Консервативните и религиозните хора не ни позволяват да открием себе си.“, Чувства и емоции от София Прайд 2021 година

На 12. юни 2021 за 14 пореден път се проведе събитието София Прайд, включващо и шествие по софийските улици. Събитието има за цел да покаже ЛГБТ общността, техните близки и приятели и най-вече това, че всички имат равни права. Допълнителна подкрепа имаше и от чужденци от Великобритания, Тунис и други. Макар да валеше силен дъжд това не спря общността и техните привърженици да се насладят на празника си. Към концерта на събитието се включиха някои български певци като Виктория Георгиева, Михаела Филева, Иво Димчев, Прея, Рут Колева и други. По-късно като част от шествието се включиха Семир Алкади и Алекс Жеков от балет „Акадамус“. Някои участници бяха там за морално подкрепа, но искат техните приятели да се чувстват спокойни, да могат да се оженят и да имат деца законно в България. Събитието се проведе на Паметника на Съветската армия. Тъжен или хубав (оставям преценката на Вас) факт е, че имаше поне 30-40 полицаи, които бях застанали около загражденията, за да пазят гражданите от Прайд...

Приятели

Спомени прекрасни идват в моята глава, обичам с приятелите си да създавам чудеса. Щастие усещам всеки изминал слънчев ден, със страхотна весела компания около мен. Обичам времето си да прекарвам с тях,  защото знам, че ще имам гарантиран смях.  Винаги в сърцето ми ще бъдат те, без значение къде животът ще ни отведе. Независимо къде - училище, парк, планина,  щом са около мен, по красив е света. Подкрепа получавам от прекрасни хора, Когато са до мен, дори със света мога да се боря. Автор: Айлин Хаджийска Снимка: edna.bg

Васил Априлов и Първата гимназия в Габрово

Днес ще се пренесем в периода на Възраждането, където българският стопански и просветен деец Васил Априлов създава Първата гимназия в град Габрово. За създаването на този материал Емануела Якимова, ученичка в 10. клас в 97. СУ „Братя Миладинови“ влезе в неговите обувки и ни разказа за неговите мотиви, планове за бъдеще и взаимоотношения с властта.  РАЗВИТИЕ НА ГИМНАЗИЯТА  През 1835г. в град Габрово Васил Априлов първи въвежда взаимоучителния метод  на образование вместо килийното обучение. Мотивира се от книгата на украинския учен Юрий Венелин „Древние и нынешние болгары“. Благодарение на него и на много други габровци първото светско училище в териториите на все още не съществуващата независимата българска държава функционира и до днес без прекъсване. Според Априлов училището трябва да бъде масово, демократично, общодостъпно, безплатно и без привилегии за учениците.     За изборът на учител има честта Неофит Рилски, който се запознава със системата на...